Przygotowując swoją ślubną stylizację myślimy nawet o najmniejszych detalach. Najdrobniejsze szczegóły muszą idealnie komponować się z całością i nie ma tu miejsca na przypadkowo dobrane elementy. Kolczyki, bransoletki, wisiorki i inne elementy biżuterii muszą współgrać ze stylem sukni i pasować do charakteru ślubu. A co z ozdobami do włosów? Wiele osób zapomina o tym, że odpowiednio dobrana ozdoba może sprawić, że nawet najprostsza i najzwyklejsza fryzura wprawi gości weselnych w zachwyt!

Wybierając ozdobe do włosów musimy kierować się tymi samymi zasdami, co przy wybieraniu biżuterii i innych dodatków:

 • musi pasować stylem do całości
 • musi współgrać z charakterem pozostałych elementów biżuterii
 • nie może być przytłaczająca, musi wtapiać się we fryzurę
 • ma podkreślać urok stylizacji a nie sciągać na siebie całą uwagę

Wiedząc jakie cechy powinna mieć idealna ozdoba ślubna, możemy wybierać pośród wielu opcji. Co mamy do wyboru?

 1. Ozdobne wsuwki, spinki lub wkrętki. To najprostsza i zarazem najdelikatniejsza forma ozdoby. Wsuwki spinki lub wkrętki (małe spiralki, wkręcane we włosy jak śrubka) ozdobione kryształkami, perełkami lub koralikami będą delikatnym akcentem we fryzurze i na pewno nie odwrócą od niej uwagi.
 2. Ślubne grzebyki. Tutaj mamy ogromne pole do popisu. Od delikatnych grzebyków z plecionymi koralikami czy sztucznymi kwiatami po te bogato zdobione kryształkami, kamieniami szlachetnymi, perłami czy połyskującymi cyrkoniami. Grzebyki pasują najlepiej do klasycznych upięć – raczej tych niskich, ale i do wysokich da się je dopasować.
 3. Biżuteryjne wianki i opaski. Tak jak w przypadku grzebyków możemy przebierać w stylach. Do fryzur boho idealnie będą paspwały długie, delikatne sznury plecionych koralików, poprzetykanych listkami czy kryształkami. Można je wplatać w upięcia i warkocze lub potraktować jak wianek, upinając dookoła głowy. Opaski również mogą być delikatne, ledwie widoczne we fryzurze, lub bardziej zdecydowane, w bogatszym stylu, będące najmocniejszym elementem stylizacji. W przupadku mocniejszej biżuterii do włosów warto postawić na minimalistyczne kolczyki, żeby nie powodować efektu przesytu na głowie.
 4. Wianki z żywych lub sztucznych kwiatów. Idealne do stylizacji rustykalnych, boho, dziewczęcych i romantycznych. Wianki z żywch kwiatów wygląją zawsze zachwycająco, za to te ze sztucznych są łatwiejsze w utrzymaniu i po prostu wygodniejsze – nie tak ciężkie. Można więc zaopatrzyć się w oba – ten z żywych założyć na wejście, a póniej w trakcie zabawy zmienić go na coś lżejszego. Obecnie wianki ze sztucznych kwiatów czasem ciężko odróżnić od tych prawdziwych, więc nie musimy obawiać się efektu kiczu.
 5. Pojdyncze kwiaty i kompozycje kwiatowe. Jeśli nie chcemy decydować się na wianek, ale podobają nam się żywe kwity w upięciach, spokojnie możemy wkomponować we fryzurę ślubną jeden lub kilka kwiatów.
 6. Tiary i diademy. Propozycja dla bogatych stylizacji, sukni „księżniczek”, wesel w zamkach i pałacach. Pasują idealnie do wysokich upięć ale też do rozpuszczonych fryzur o dużej objętości.
 7. Welon. Zostawiłam go na koniec, bo nie jest do końca ozdobą do włosów, a jednak jest nieodłącznym elementem większości stylizacji ślubnych. Najczęściej zakładamy go tylko do kościoła i na sam początek wesela. Mimo to, warto żeby pasował stylistycznie do całości, a jeśli oprócz niego mamy na głowie ozdobę lub wianek – postawmy na całkowity minimalizm, niech będzie najprostszy z możliwych.

Decudując się na ozdobę do włosów, pamiętajcie aby przymierzyć ją już na czesaniu próbnym – bo oprócz tego, że ma Wam się ona podobać, musi jeszcze współgrać z Waszym uczesaniem! Dzięki temu unikniecie niemiłych niespodzianek w dniu ślubu.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *